Az online platformok és a közösségi média okozta függőség II.
Az online eltöltött idő mértéke, az átlagos készülékidő egyre növekszik, kontrollvesztés következtében túlfogyasztás és függőség alakulhat ki. Mivel az internetfüggőség egyrészt viselkedési probléma, másrészt az agyi területek működését is krónikusan megváltoztathatja, a kérdést célszerű mind az orvostudomány, mind a pszichológia eszközeivel körbejárni. Az NMHH által a témában már publikált, orvostudományi aspektusokat is bemutató kutatás mellett ez alkalommal kifejezetten a problémás közösségimédia-használat pszichológiai meghatározóit vette alapos vizsgálat alá a Viselkedéskutató Társadalomtudományi és Szolgáltató Kft.
A közösségimédia-használat mára rutinszerű, az egyik legnagyobb addikciót kiváltó online aktivitás. Az online platformok ugrásszerű fejlődése még inkább hozzájárulhat az online függőség kialakulásához, ezért a téma kutatásának fontossága nem megkérdőjelezhető. A kutatás során az alábbi kérdések fókuszált vizsgálatára törekedtek a kutatók:
- Hogyan alakul ki az internetfüggőség, különös tekintettel a közösségi média használatára? Mitől válik valaki közösségimédia-függővé?
- Mikortól számít valaki közösségimédia-függőnek? Milyen függőségi tüneteket tapasztalhatnak a felhasználók?
-
Melyek az internetfüggőség által legveszélyeztetettebb társadalmi csoportok?
- Hogyan küzdhető le a függőség?
-
Pedagógiai, pszichológiai védelem és módszertan kialakítása
- Multitasking, figyelemmegosztás és hatásai.
A fenti izgalmas kérdésekre a tanulmányban válaszokat találunk, részletesen kitérve a függőség leküzdésére javasolt alternatívákra is: kiemelt jelentőségű, hogy az internet- és közösségimédia-használat az ifjúsági (és felnőtt) kultúra szerves része, a társas viselkedés meghatározó színtere és szervezője, ezért a beavatkozásokat ily módon nem ennek ellenében, hanem ehhez kapcsolódóan kell tervezni és bevezetni, ami alapvetően eltérő stratégiát jelent az egyéb addikciós magatartások (pl. alkohol- vagy egyéb szerhasználat) esetében kialakított technikákkal, megközelítésekkel szemben.