0%

Művészet a platformokon – Tanulmány az AI Act szerzői jogi hatásairól és a mesterséges intelligencia művészeti felsőoktatásban betöltött szerepéről

utolsó módosítás: 2025. április 17. 09:23

2024 őszén felmérés készült a hazai művészeti egyetemek oktatói és hallgatói körében, így egyidejűleg került vizsgálatra a már kiépített piaccal rendelkező, a kortárs kultúra kiemelt alkotóinak számító oktatók és a piacra most belépő, ugyanakkor a digitális eszközöket születésük óta használó fiatal művészek véleménye a generatív mesterséges intelligencia (MI) megjelenéséről. A válaszadók 80 százalékának elvárása szerint szükség van speciális jogi szabályozásra a generatív MI kapcsán, melynek a szellemi tulajdoni kérdésekre is ki kell terjednie.

A tanulmányt dr. Grad-Gyenge Anikó, dr. Békés Gergely és dr. Horváth Péter készítette.

Az NMHH kérésére készült tanulmány az MI aktuális jogi kereteit kontinensünkön meghatározó AI Actnek a kulturális ökoszisztémát érintő szabályait mutatja be, és felhívja a figyelmet a még megoldásra váró problémákra, ajánlásokat fogalmaz. Az EU intézményei a 2024 nyarán kihirdetett AI Act előkészítése során mindvégig arra törekedtek, hogy az Alapjogi Chartában meghatározott alapvető jogokat erősítsék meg. Más szempontok, így például a mesterséges intelligenciának a kulturális termékek piacára gyakorolt hatásai jellemzően a háttérbe szorultak. Ennek elsődleges oka, hogy az MI-eszközök szinte semmilyen hatást nem gyakoroltak a kulturális szektorra mindaddig, amíg meg nem jelentek az első képgenerátor alkalmazások, majd nem sokkal azt követően az első nagy nyelvi modelleken alapuló rendszerek (pl. a ChatGPT).

A tanulmányból választ kaphatunk többek között az alábbi kérdésekre:

  • – Hogyan használják a szerzői jog által védett műveket (filmek, képek, adatbázisok, hangoskönyvek) a mesterséges intelligenciák betanítására?
  • – Milyen káros hatással van ez a művészekre, alkotókra?
  • – Milyen veszélyeket rejt magában a deepfake?
  • – Hogyan lehetne a szerzői jogra épülő iparágakat jobban védeni?

A teljes kutatás, továbbá annak összefoglalója az alábbi fájlokra kattintva érhető el.

Ez is érdekelheti